Lauren Petersen: Trochę więcej wiedzy, trochę więcej rozsądku i trochę więcej współczucia
Autorstwo / redakcja: Lauren Petersen (tłum. Agata Sławińska)   
piątek, 08 czerwca 2012 23:39

„Czyny dobroci jak ten ukazują znaczenie amerykańskiej wrażliwości” — słowa Olka, który próbował, najlepiej jak potrafił, wyrazić  wdzięczność ze strony Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, znaczą bardzo wiele. Pomoc organizacji, która robi tak wiele dla innych, to niezwykłe błogosławieństwo.

W ciągu ostatniego miesiąca zbierałam ubrania, buty oraz rzeczy codziennego użytku, by przekazać je Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta — organizacji dającej schronienie osobom bezdomnym na terenie Wrocławia. Przyjaciele z Komisji Fulbrighta i studenci programu Erasmus z mojego akademika hojnie dołożyli się do darów.

Po skontaktowaniu się z ośrodkiem, administrator techniczny Olek zaoferował przewiezienie rzeczy i zaproponował wycieczkę po schroniskach. Mogłam spędzić ponad trzy godziny poznając działalność Towarzystwa, zwiedzając schroniska dla mężczyzn i kobiet, a nawet jedząc pyszny bigos razem z Olkiem i kierownikiem Darkiem.

Przed opuszczeniem schroniska dla kobiet otrzymałam w ramach podziękowania od Towarzystwa pięknego glinianego aniołka, zrobionego ręcznie i pomalowanego przez kogoś z mieszkańców schroniska.

W schronisku dla mężczyzn niezwykłym widokiem był oddzielny warsztat i studio artystyczne, gdzie mieszkańcy mogą tworzyć i znaleźć wytchnienie. Spotkałam także jednego z artystów w jego atelier, gdzie obecnie tworzy z gliny rzeźbę anioła, która stanie się upominkiem dla potencjalnego sponsora. Towarzystwo prowadzi także Cinema Albert Productions i tworzy filmy promujące wiedzę na temat bezdomności. Tego popołudnia spotkałam kilku aktorów i rozmawiałam z Darkiem, który tworzy te filmy, o nadchodzącej premierze mającej odbyć się 16 czerwca. Będzie ona promowała najnowszy film „Człowiek, który morza nie widział”.

Olek i Darek wyrazili swoje uznanie podarowując mi płytę z jednym z ostatnich filmów — „Skopani” — wraz z autografem reżysera Darka.

Chciałabym móc powiedzieć po polsku trochę więcej niż tylko „dziękuję bardzo”, aby wyrazić, jak wzruszyły mnie ich upominki oraz okazja poznania dobroczynnego charakteru Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Obyśmy wszyscy potrafili podzielać wizję Senatora Fulbrighta: „Trochę więcej wiedzy, trochę więcej rozsądku i trochę więcej współczucia”.


Oryginalny tekst angielski pochodzi z bloga autorki:
http://laurenlppetersen.wordpress.com/2012/06/07/a-little-more-knowledge-a-little-more-reason-and-a-little-more-compassion/

Tłum. Agata Sławińska

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->