Streetbus — przystanek na zakręcie
Autorstwo / redakcja: Inez Kurzacz   
czwartek, 09 stycznia 2020 14:15

Ruszył!   Pierwszy kurs StreetBusu — wrażliwej linii wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności.   [4 stycznia 2020]

Linia będzie jeździć codziennie do 12 kwietnia 2020, startując z przystanku na ul. Sieradzkiej, przez al. Hallera, FAT, Zajezdnie przy ul. Grabiszyńskiej, pl. Orląt Lwowskich, Galerię Dominikańską, pl. Grunwaldzki, Katedrę, Kościuszki, Suchą (PKP) i kończąc przed StreetHome’em czyli Ogrzewalnią dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej 62.

Operatorem projektu jest Fundacja Homo Sacer, a jej partnerami — Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta · Koło Wrocławskie, MPK Wrocław, Miasto Wrocław.

Na trasie są cztery przystanki, gdzie StreetBus staje na ok. 30 minut, w tych miejscach można zjeść ciepłą zupę i napić się gorącej herbaty.   Reszta działa jak przystanki na żądanie.

Codziennie inna organizacja przygotowuje termos ciepłej zupy.   Misja Dworcowa, Zupa na Wolności, Bistro u Antosia;  może ktoś jeszcze dołączy do tej drużyny wsparcia…?   Zapraszamy!   Taki jest nasz — MiserArtu — pomysł na integrację wrocławskich NGO-sów, które pracują z osobami w kryzysie bezdomności.   StreetBus jest platformą do spotkań i współpracy, do wychodzenia z utartych szablonów pomocy.

04.01.2020 o godzinie 19:30 wszyscy byli już gotowi:  radio, telewizja, fotoreporterzy, Prezydent Miasta, Dyrektor MOPS-u i Departamentu Spraw Społecznych, Prezes MPK, streetworkerzy, asystenci z MiserArt.   Zaczęliśmy od krótkiej konferencji prasowej, tak aby dobre info poszło w świat.   Pierwszym kursem pojechali wszyscy, tylko osób w kryzysie bezdomności nie było.   Do nich ta informacja pewnie jeszcze nie dotarła.   Może na trasie ktoś już na nas czeka?

Pierwsze przystanki były puste, byliśmy świadomi, że tak może być, potrzeba czasu, aby informacja dotarła do zainteresowanych.

Na dłuższym przystanku przy ul. Grabiszyńskiej spotkaliśmy pana z wózkiem pełnym złomu, przystanął przed autobusem i obserwował uważnie.   Zagadnięty przez streetworkerów, powiedział, że nie wie, co to za wynalazek, ale mu się podoba i pewnie kiedyś skorzysta.   Dzisiaj tylko ciepła herbata i dalej, w drogę.   Wziął dwie mapki z rozkładem, dla siebie i przyjaciela.   Do zobaczenia panu!

Na kolejnym postoju z zupą czekali na nas para, może matka z synem.   Zmarznięci, przemoczeni, pomylili przystanki, biegli, żeby nas dogonić.   Jutro już będą wiedzieli gdzie czekać.   Mieszkają w okolicy, ale w nie mają prądu, ogrzewania.   Chętnie zjedzą ciepłą zupę, ogrzeją się i wrócą do domu.   Wspólnie pijemy herbatę, rozmawiamy, co chwilę wtóruje nam Pan Kierowca — Arkadiusz.   Elegancko ubrany, uśmiechnięty, przejęty pierwszym kursem nie mniej niż my wszyscy, nie brakuje historyjek o pasażerach i autobusach, wszystkie bardzo wesołe, rozluźniają atmosferę, wszyscy czujemy się coraz swobodniej i pewniej w nowej sytuacji.

Nasi pasażerowie wysiadają, a my ruszamy dalej.   Do jutra wam!

Ukłon w stronę Panów z zajezdni MPK, autobus jest rewelacyjnie przygotowany, są stabilne miejsca na termosy, stoliki, na których bezpiecznie można zjeść, miejsce na zapasowe miski, kubki, łyżki.   Stanęli na wysokości zadania.

Ostatni przystanek na ul. Suchej, między PKP a PKS, autobus czeka, streetworkerzy ruszają w teren.   Na dworcach zawsze można spotkać osoby w kryzysie bezdomności.   Tak jest i dzisiaj, znajome twarze, chwila rozmowy;  zaciekawieni wracają z nami do StreeBusu.   Zupa i herbata już czekają.   Panowie są chętni jechać z nami dalej, został ostatni przystanek — Ogrzewalnia.   Chcą zostać na noc.   Dajemy info do StreetHome’u, czekają, są przygotowani.

I tak pierwszy kurs dobiega końca, siedmiu pasażerów, trzech zostaje w Ogrzewalni, zobaczymy co dalej.   Jutro jedziemy znowu.

Wspierając Fundację Homo Sacer i Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta · Koło Wrocławskie wspierasz MiserArt z pełną jego różnorodnością społecznych aktywności.

To, co robimy wspólnie na rzecz osób w kryzysie bezdomności, znajdziesz na stronach:
www.ecobauhaus.pl
www.miserart.com
www.BratAlbert.wroclaw.pl

Dziękujemy!
Zespół MiserArt

   

Informacja uzupełniająca:

StreetBus kursuje codziennie od 4 stycznia do 12 kwietnia 2020 między godz. 20:00 a 23:30.   Do zespołu Streetbusa raz w tygodniu dołączy prowadzone przez Fundację Homo Sacer „Uliczne Ambulatorium MiserArt” czyli ambulans z pielęgniarką lub lekarzem, którzy od kilku lat zapewniają wsparcie przedmedyczne osobom doświadczającym bezdomności.

Artykuł o StreetBusie we wrocławskim Gościu Niedzielnym:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/6074158.Streetbus-Autobus-dla-bezdomnych

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->