Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Historia pracowni komputerowej dla osób bezdomnych przy ul. Bogedaina we Wrocławiu
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
piątek, 04 lipca 2008 19:48

Jacek Jureczko [foto]W październiku 2004 roku Jacek Jureczko, jeden z pracowników Koła Wrocławskiego TPBA, stworzył projekt założenia we Wrocławiu pracowni informatycznej dla osób bezdomnych, opartej na wolnym oprogramowaniu. Projekt został zaakceptowany i w ciągu kilku kolejnych miesięcy zrealizowany — dzięki dofinansowaniu przez Zarząd Główny TPBA ze środków uzyskanych z Fundacji Bliźniemu Swemu.

Dla realizacji zamierzonych celów przeznaczono pomieszczenie w budynku biura zarządu Koła Wrocławskiego przy ul. Bogedaina 5. Dzięki zaangażowaniu Jacka pracownia — nosząca wówczas nazwę Centrum Szkoleniowe NON PROFIT — wystartowała i stopniowo zaczęła spełniać swoją rolę. Niestety późnym latem 2007 roku jej twórca zmarł w wieku trzydziestu pięciu lat po ciężkiej chorobie, pozostawiając następcom efekt swoich wysiłków.

Jego dzieło, tak potrzebne i ważne dla osób bezdomnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, funkcjonuje jednak nadal. Placówka posiada sześć stanowisk komputerowych połączonych w sieć, wyposażonych w system operacyjny Mandriva Linux lub Microsoft Windows XP i oprogramowanie biurowe, m.in. OpenOffice.org, Microsoft Office. Całość oczywiście spięta jest w sieć i podłączona do Internetu. W dyspozycji korzystających z pracowni są urządzenia peryferyjne, jak drukarki i skaner. Dla potrzeb przeprowadzanych szkoleń posiadamy projektor wideo wraz z dużym ekranem.

Na co dzień z pracowni korzystają zarówno osoby bezdomne (podopieczni ze schronisk i noclegowni), jak i pracownicy oraz wolontariusze Koła Wrocławskiego. Wszyscy mają możliwość zdobywania wiedzy informatycznej w zakresie podstawowym, obsługi programów biurowych i korzystania z Internetu. Do chwili obecnej sześćdziesiąt osób zostało przeszkolonych w używaniu Linuksa, z których osiem uzyskało certyfikat ukończenia odpowiedniego kursu.

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube
 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->