Powrót osób bezdomnych do społeczności — podsumowanie projektu realizowanego jesienią 2009
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
środa, 03 lutego 2010 13:34

Przykład prac artystycznych wykonanych przez uczestników projektuPowrót osób bezdomnych do społeczności — jest to nazwa projektu przeprowadzonego w dniach od 15 października do 15 grudnia 2009 roku w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu, którego głównym zadaniem było wsparcie i aktywacja osób bezdomnych. Jest to jeden z pierwszych projektów przeprowadzanych w naszym ośrodku, na który fundusze udało się pozyskać z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Niektórzy mogą się zastanowić, co można zrobić przez dwa miesiące, aby pomóc bezdomnym w powrocie do społeczności. Z doświadczenia wiemy, że jest to proces długotrwały i zależy od wielu czynników. Jednak wiemy też, że zaczyna się w momencie, kiedy w schronisku zjawia się człowiek proszący o pomoc. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy zwiększa się liczba mieszkanek oraz dzieci przyjmowanych do naszego ośrodka. Jest to dla tych osób okres adaptacji do nowych warunków życiowych. Udzielenie wsparcia i danie możliwości odreagowania przykrych doświadczeń i emocji, jest niezbędne i stanowi podstawę do dalszej pracy z mieszkańcami schroniska. Zmniejszenie obciążenia psychicznego służy zapobieganiu dalszej degradacji emocjonalnej i społecznej. Dlatego też projekt, skupił się głównie na pomocy w tym zakresie, zarówno samotnym kobietom jak i matkom z dziećmi, poprzez zajęcia artystyczne, zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem filmów oraz zajęcia warsztatowo-edukacyjne z elementami socjoterapii dla dzieci prowadzone przez psychologów: Olgę Lewiniec i Małgorzatę Kwintal.

W ramach prowadzonych zajęć staraliśmy się udzielić wsparcia naszym mieszkankom i dzieciom w trudnej sytuacji życiowej, wyposażyć w wiedzę dotyczącą radzenia sobie ze stresem, emocjami oraz pokazać, jak inni ludzie radzą sobie w trudnych momentach swojego życia. Dzięki zajęciom z wykorzystaniem filmu uczestniczki warsztatów mogły podzielić się swoimi doświadczeniami oraz poprzez dyskusję zastanowić się nad możliwymi sposobami poradzenia sobie ze swoimi trudnościami. Zajęcia artystyczne pozwoliły im wykazać się twórczą postawą, uwierzyć, że same posiadają umiejętności takie jak: cierpliwość, pracowitość, współpraca w grupie. Dzięki tym zajęciom uczestniczki miały również okazję wyrazić siebie poprzez różne techniki jak: malowanie farbami po szkle, wyklejanie obrazów z bibuły, wylepianie z masy solnej, szydełkowanie itp. Zajęcia dla dzieci pozwoliły im nauczyć się mówić o swoich emocjach i potrzebach oraz rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne.

Osoby trafiające do schroniska, to często zagubieni ludzie, borykający się z wieloma problemami. Część działań mających na celu pomóc tym osobom w poradzeniu sobie z nimi, jest już prowadzona na terenie schroniska. Działania te zostały uzupełnione poprzez przeprowadzone w ramach projektu warsztaty edukacyjno-treningowe dla mieszkanek dotyczące współuzależnienia. Z doświadczenia wiemy, że wiele kobiet pojawiających się z dziećmi w schronisku nie jest świadomych tego problemu lub nie do końca wie, jak go rozwiązać. Dlatego też celem organizowanych przez nas zajęć było kształtowanie postawy twórczej w sytuacji radzenia sobie ze współuzależnieniem oraz podniesienie świadomości kobiet, w kierunku zapobiegania tragediom rodzinnym, w których najbardziej cierpią dzieci.

Współpracę w ramach projektu w całym cyklu warsztatów podjęły wszystkie kobiety przebywające wraz z dziećmi w schronisku, a także chętne samotne mieszkanki. Wraz z kierownikiem ośrodka Małgorzatą Wróblewską postanowiłyśmy wyróżnić podopieczne, które najbardziej zaangażowały się w przeprowadzane zajęcia. Na przygotowanym wernisażu, kończącym cały projekt, zostały im wręczone zaświadczenia, o ukończonym cyklu warsztatów.

Oczywiście w naszym projekcie nie zabrakło również przyjemności, które miały pokazać, że za uczciwą i wytrwałą pracę czeka nagroda. Dla wszystkich dzieci zorganizowano wyjście do Aquaparku we Wrocławiu. Niestety nie wszystkie z nich mogły uczestniczyć w naszej wyprawie z powodu choroby. Dla nich zakupiono bilety do „Sali Zabaw Piotruś”, z których skorzystały, kiedy wróciły do zdrowia. Chyba najmilszym momentem zarówno dla nas jak i uczestniczek warsztatów artystycznych było wręczenie nagród za wykonane prace plastyczne w trakcie wernisażu, który odbył się na świetlicy schroniska. Na uroczystość zaprosiliśmy przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Zarządu Głównego TPBA, pracowników schronisk oraz biura TPBA, a także tych, którzy na co dzień pamiętają o nas i pomagają nam. Wernisaż rozpoczęliśmy od zaprezentowania prac i zagłosowania przez gości na pracę, której chcieliby przyznać nagrodę publiczności. Następnie powołana komisja spośród gości przyznała trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia pracom, które według nich na to zasługiwały. Nagrody otrzymały także dzieci, które z zaangażowaniem pracowały w naszej pracowni artystycznej. W trakcie trwającej uroczystości gościnnie wystąpiła grupa z zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Szkolnej. Sztuka przez nich przygotowana i przedstawiona wzruszyła wszystkich gości i z pewnością zapadła na długo w pamięć. Po zakończonym wernisażu z twarzy nagrodzonych i wyróżnionych mieszkanek nie schodziło szczęście, a łza kręciła się w oku.

Czy warto było przeprowadzać projekt? Może odpowiedzią będą słowa jednej z mieszkanek, pani Bogusi: „Kiedy jeszcze coś takiego zorganizujecie?”

opracowała Małgorzata Kwintal

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->