Wystawa poezji i zdjęć bezdomności na Oławskiej we Wrocławiu (18.11.–06.12.2019)
czwartek, 05 grudnia 2019 14:37

Wrocławskie media, a wśród nich TVP3 Wrocław oraz Gość Niedzielny relacjonują:   „W centrum Wrocławia na ul. Oławskiej stanęła wystawa pt. «Napiszę ci niebo».   To zbiór niezwykłych fotografii opatrzonych wymownymi wierszami.

Plansze na jednym z najbardziej ruchliwych traktów pieszych miasta przedstawiają bohaterów bez domu.   Z nieprzeciętnej wrażliwości autora wykutej w przestrzeni bezdomności powstała seria fotografii wraz umieszczonymi przy nich wierszami.   Całość obrazuje lęki kształtowane przez ciężar doświadczeń osób bezdomnych.

Cały projekt Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ma w założeniu zwiększać w społeczeństwie świadomość wzajemnego przenikania się w przestrzeni dużego miasta osób bezdomnych oraz posiadających swoje miejsce zamieszkania, konsekwencji społecznych obarczania winą ludzi doświadczających bezdomności za stan, w jakim się znajdują.

Oglądając wystawę odbiorca musi się zmierzyć z wyrazistymi spojrzeniami osób bezdomnych, które patrzą na niego ze zdjęć.   Efekt dopełniają słowa utworów lirycznych umieszczone nieprzypadkowo tuż obok.

— Mieszkańcom placówek dla osób bezdomnych zdarza się być dyskryminowanymi przez społeczeństwo, oceniające ich przez pryzmat bezdomności ulicznej.   Proces wychodzenia z bezdomności jest skomplikowany i uzależniony od indywidualnego stanu emocjonalnego człowieka.   Wyjście z bezdomności ulicznej, która tak znacząco wpływa na wizerunek osoby bezdomnej, jest jednym z najtrudniejszych etapów — tłumaczy Anna Olbryt z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Podkreśla, że wstyd i stygmatyzowanie osób bezdomnych są dużymi przeszkodami utrudniającymi powrót do samodzielnego funkcjonowania poza placówkami świadczącymi pomoc.   Bezdomność uliczna stanowi 30% ogółu osób bezdomnych.   Stąd towarzystwo organizuje takie inicjatywy jak np. wystawa, by oswoić mieszkańców z osobami bezdomnymi.

— Uwrażliwienie przechodniów pozwoli im prawidłowo się zachować w przypadku kontaktu z osobą doświadczającą bezdomności ulicznej i zwrócić się do odpowiednich instytucji, w których wykwalifikowani pracownicy udzielą pomocy i dołożą wszelkich starań, aby odbudować w człowieku chęć do zmiany sytuacji życiowej — podsumowuje A. Olbryt.

Wystawę można oglądać na ul. Oławskiej we Wrocławiu do 6 grudnia 2019.

 

Źródła:
https://wroclaw.tvp.pl/45585126/02122019
https://wroclaw.gosc.pl/doc/5998280.Spojrz-w-oczy-bezdomnosci

 

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online
 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->